مقالات

کمک اسباب بازی‌های فکری به رشد مهارت های کودکان

اسباب بازی‌های فکری

اسباب بازی‌های فکری چیزی فراتر از سرگرمی برای کودکان هستند و به نوعی سبب آموزش مهارت‌های مختلف در کودکان می‌شوند. اسباب بازی‌ های فکری با محتواها، ساختارها، اشکال و جنبه ‌های مختلفی از مهارت و یادگیری همچون: حل مسئله، تخیل و خلاقیت، پرورش ذهن، بهبود توانایی تمرکز و… را در کودکان درگیر می‌کند.

برخی از اسباب بازی ها می توانند به شما در تعیین علایق فرزندانتان برای مشاغل آینده کمک کنند، به طور مثال هنگامی که فرزند شما از ست‌های شیرینی پزی یا اسباب بازی های مرتبط با موسیقی استقبال می‌کند، نشان دهنده علایق آن‌ها در خصوص این حوزه می‌باشد. که والدین با قرار دادن امکانات بیشتر در زمینه مورد علاقه فرزندانشان می‌توانند به شکوفایی استعداد فرزندان خود کمک کنند.

مهارت‌هایی که با اسباب بازی‌های فکری در کودکان تقویت می‌یابد

1.توانایی حل مسئله
توانایی حل مسئله یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که هر فردی در تمام طول زندگی خود با آن مواجه است و یادگیری این توانایی از کودکی پایه ریزی می‌شود. کودکان با انجام برخی بازی‌ها مثل کیت‌های مغناطیسی و یا بازی‌های فکری که از لحاظ ذهنی آنها را به چالش می کشد و در حین بازی به حل این چالش‌ها و مشکلات فکرمی‌کند و این فرایند سبب تقویت توانایی حل مسئله در کودکان می‌شود.

2.پرورش ذهن خلاق
خلاقیت ذهن یکی از مهم ترین مهارت‌هایی است که امروزه بسیار مورد توجه افراد خصوصا کارفرمایان قرار گرفته است زیرا افراد خلاق با نوآوری ها و تفکر خلاقانه موجبات تصمیمات مثبت در روند دستیابی به اهداف در کسب و کار‌ها می‌شود.  خلاقیت ذهن نیز مهارتی است که با انجام بازی های مختلف همچون کار دستی و یا مدل سازی در کودکان ایجاد می‌شود زیرا به کودکان این اجازه را می‌دهد تا خارج از چارچوب و با تکیه بر قوه تخیل و خلاقیت ذهن خود تصمیم بگیرند.

3.توانایی ارتباطات اجتماعی
توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد یکی از مهم ترین مهارت‌هایی است که هر شخصی بایستی به خوبی آن را در خود تقویت کند. اما مهم‌ترین نکته این است که پایه‌های این مهارت باید در کودکی ایجاد شوند به همین سبب انجام بازی‌های دسته جمعی و یا بازی‌هایی مثل عروسک بازی، عروسک‌های انگشتی  و عروسک باربی سبب ایجاد و تقویت مهارت‌های اجتماعی همچون: چگونه دوست پیدا کردن، گفتگو کردن، تعاملات و روابط مثبت در کودکان می‌گردد .

4.توسعه هماهنگی حرکات بدن
بازی با اسباب بازی‌ها سبب ایجاد هماهنگی بین عضلات و اعضای مختلف همچون هماهنگی دست و چشم در کودکان می‌شود. به طور مثال بازی با توپ و پازل سبب ایجاد هماهنگی عالی بین چشم و دست می‌گردد. به طور کلی دویدن و برداشتن وسایل در ابتدا سبب ایجاد هماهنگی بین حرکات بدن در کودکان می‌شود اما با انجام بازی‌های مرتبط می‌بایست این هماهنگی را در کودکان تقویت کرد.

5.تقویت هوش
جالب است که بدانید آی کیو کودکان از طریق فعالیت‌ها و اسباب بازی‌های فکری که انجام می‌دهند تقویت و باعث افزایش آن  می شود. بازی‌هایی که در قالب سرگرمی و تفریح طراحی شده‌اند مهارت هایی مانند آموزش‌ شمارش اعداد و محاسبات، حفظ حافظه، تقویت خواندن و نوشتن و توانایی ایده دادن  را در خود جای داده‌اند.

6.افزایش تمرکز
داشتن تمرکز در کودکان برای یادگیری مسائل و فراگیری مهارت‌های خواندن و نوشتن و فر‌اتر از آن انجام محاسبات ریاضی و توانایی به خاطر سپردن آموخته‌های خود، در مدرسه امری بسیار ضروری می‌باشد که می‌بایست از دوران کودکی به آن توجه لازم را مبذول گردانید که این مهارت را می‌توان با انجام بازی‌های مرتبط همچون جدول سودوکو، شطرنج و پازل به خوبی در کودکان تقویت کرد.

اسباب بازی‌هایی که سبب رشد مهارت‌های مختلف کودکان می‌شود

 • نمونه اسباب بازی‌های فکری در خصوص افزایش مهارت حل مسئله در کودکان:
  پلی ست‌ها، ساخت و ساز با بلوک‌ها
  بازی پازل‌ها
  بازی‌های فکری چالشی
 • نمونه اسباب بازی‌های فکری در خصوص افزایش مهارت خلاقیت در کودکان:
  خمیر بازی
  نقاشی و رنگ آمیزی
  لگو و ساختنی‌ها
 • نمونه اسباب بازی‌هایی در خصوص افزایش مهارت ارتباطات اجتماعی در کودکان:
  بازی‌های فکری گروهی
  عروسک‌های انگشتی
  نقش بازی
 •  نمونه اسباب بازی‌هایی در خصوص ایجاد هماهنگی بین حرکات بدن در کودکان:
  بازی‌های فردی یا دسته جمعی با توپ
  چیدمان پازل
  ماشین بازی
 •  نمونه اسباب بازی‌های فکری در خصوص تقویت هوش در کودکان:
  بازی‌های هوشی فکری
  بازی لونپوس، سودوکو، شطرنج، ساختن پازل و
  چیدمان روبیک
 • نمونه اسباب بازی‌های فکری در خصوص افزایش تمرکز در کودکان:
  بازی‌های فکری در خصوص به خاطر سپردن مسائل
  خواندن کتاب‌های تصویری
  بازی‌های چیدمان و جایگذاری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *